گزارش رونمایی از اولین پایگاه وقف علم و فناوری کشور در مسجد الزهرا

  • منتشر شده در تاریخ 1396/11/8

  نخستین پایگاه مردمی وقف علم و فناوری در مراسمی با حضور فعالان عرصه علم و فناوری، مساجد و وقف در محل مسجد وقفی الزهرا(س) احمدآباد مشهد افتتاح شد.

در این مراسم نشست تخصصی با عنوان "مسجد، وقف، علم و فناوری" و نکوداشت دانشمند واقف مرحوم دکتر "محمد فقیهی" واقف مسجد الزهرا (س) نیز انجام شد.

در راستای فعالیت کمیته یاوران وقف علم وفناوری خراسان رضوی جهت پایدار سازی منابع تحقیقات، پژوهش و فناوری بر پایه مشارکت های مردمی و به جهت مدل سازی ورود جدی مساجد به این مقوله، همزمان با برگزاری نکوداشت واقف دانشمند، مرحوم دکتر محمد فقیهی (واقف مسجد الزهرا (س)) در تاریخ 97/10/20 و با حضور نمازگزاران، خیرین، واقفین، دانشگاهیان، اصناف، صنعتگران، دانشجویان، شرکت های دانش بنیان، امامان جماعات مساجد شاخص مشهد، بازنشستگان، مسئولان استانی و ... (حدوداً 300 نفر) "اولین پایگاه وقف علم و فناوری در مسجد الزهرا (س)" مشهد پس از برگزاری "اولین نشست تخصصی مسجد، وقف، علم و فناوری" رونمایی شد.

گزارش  رونمایی از اولین پایگاه وقف علم و فناوری کشور در مسجد الزهرا (س)

و برگزاری  اولین نشست تخصصی مسجد، وقف، علم و فناوری

به مناسبت بزرگداشت مرحوم دکتر فقیهی؛ دانشمند واقف 

مشهد مقدس - دی ماه 1397 

این مراسم در سه بخش اصلی زیر برگزار شد:

زمان

ارائه دهنده / موضوع

عنوان برنامه

2 ساعت (120 دقیقه)

40 دقیقه

10 دقیقه

قاری بین المللی جناب آقای سید مهدی حسینی واعظ-پخش سرود جمهوری اسلامی و صلوات خاصه امام رضا (ع)

قرائت قرآن

بخش اول

10 دقیقه

رئیس هیئت امنای مسجد الزهرا (س)، حجت الاسلام و المسلمین حسینی واعظ

خیر مقدم

10 دقیقه

 فرزند مرحوم دکتر فقیهی، خانم دکتر فقیهی

10 دقیقه

پخش مستند دانشمند واقف، مرحوم دکتر فقیهی - پخش مستند وقف علم و فناوری

پخش کلیپ

70 دقیقه

10 دقیقه

1- دکتر شرکاء (نماینده جامعه صنعتگران استان)

نقش علم و فناوری در ارتقاء صنعت، تولید، اشتغال، رفاه و  در نتیجه کاهش معضلات و آسیب های اجتماعی

پنل تخصصی مسجد، وقف، علم و فناوری

دبیر علمی: مهندس جعفر زارع

مسئول کمیته یاوران وقف علم وفناوری خراسان رضوی

بخش دوم

10 دقیقه

3- دکتر کافی (ریاست دانشگاه فردوسی مشهد)

نقش دانشگاه ها جهت همکاری با مساجد در مردمی کردن علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان و ارائه راهکار

10 دقیقه

3- مهندس مکارم (مدیر عامل شتابدهنده کسب و کار فردوسی)

مشکلات و موانع پیش روی کسب و کارهای نوپا مبتنی بر فناوری و نوآوری، استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان و درخواست ها

 

4- دکتر رجبی عضو (هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و نماینده هیئت امنای مسجد الزهرا)

10 دقیقه

5- حجت الاسلام و المسلمین ایزدی (معاونت فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی)

ضرورت جهت دهی موقوفات و خیرات به سمت نیاز های جدید جامعه علی الخصوص حمایت از نخبگان و نوآوران و ارائه راهکار

10 دقیقه

6- حجت الاسلام و المسلمین وفایی (مسئول امور مساجد خراسان)

بررسی راهکارهای استفاده از ظرفیت های فرهنگی مساجد جهت حمایت از نخبگان و نوآوران

20 دقیقه

پرسش و پاسخ حاضرین (نمایندگان دانشگاهیان، اساتید، پزشکان، دانشجویان، شرکت های دانش بنیان، صنعتگران، اصناف)

10 دقیقه

رونمایی از اولین پایگاه وقف علم و فناوری کشور در مسجد الزهرا مشهد مقدس

حجت الاسلام و المسلمین فلاح (مسئول فرهنگی مسجد الزهرا (س))

بخش سوم

پذیرایی شام

 1- قرائت قرآن توسط قاری بین المللی؛ جناب آقای سید مهدی حسینی واعظ، خیر مقدم حجت الاسلام و المسلمین حسینی واعظ؛ رئیس هیئت امنای مسجد الزهرا (س) و سرکار خانم دکتر فقیهی؛ فرزند مرحوم دکتر فقیهی
 
2- برگزاری نشست تخصصی مسجد، وقف، علم وفناوری با دبیری مهندس جعفر زارع (مسئول کمیته یاوران وقف علم و فناوری خراسان رضوی) با حضور افراد شاخص استان نظیر: دکتر کافی (ریاست دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر شرکاء رئیس کانون کارفرمایان استان، دکتر رجبی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، حجت الاسلام و المسلمین وفایی مسئول امور مساجد خراسان، حجت الاسلام و المسلمین ایزدی معاونت فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان رضوی و مهندس مکارم مدیر عامل شتاب دهنده کسب و کار فردوسی و پرسش و پاسخ حاضرین

 موقوفه مشارکتی علم و فناوری از مهمترین موقوفات مشارکتی

معاون اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: موقوفه مشارکتی علم و فناوری از مهمترین موقوفات مشارکتی در این استان است و تاکنون افراد خیراندیش مبالغی را برای ایجاد مکان انجام فعالیتهای علمی و تحقیقاتی جمع آوری کرده اند.

حجت الاسلام جمال ایزدی  با اشاره به وجود شش هزار و 667  مسجد وقفی در خراسان رضوی افزود: مرحوم دکتر محمد فقیهی که بنیانگذار چشم پزشکی در مشهد بود زمینی را برای ساخت مسجد در خیابان احمدآباد این شهر وقف کرد که ساخت مسجد الزهرا در این زمین سه سال پیش پایان یافت از این رو این مسجد مدلی برای ایجاد پایگاههای وقف علم و فناوری در دیگر مساجد وقفی خراسان رضوی خواهد بود.

مسئول امور کمیته یاوران وقف علم و فناوری خراسان رضوی نیز گفت: کمیته یاوران وقف علم و فناوری خراسان رضوی در قالب تفاهمنامه دفتر همکاری علمی امور نخبگان شهید فهمیده منطقه شمال شرق با اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی و حضور اشخاص حقوقی و حقیقی از جمله روسای دانشگاه فردوسی، پارک علم و فناوری خراسان، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف، استانداری خراسان رضوی و دو نفر از خیران شکل گرفته است..

جعفر زارع افزود: زیرساخت نرم افزاری برای وقف مشارکتی در بخش علم و فناوری طراحی  و  سهام به مبلغ 100 هزار ریال ارائه شده است که مردم می توانند با خرید این سهام کوچک در وقف مشارکتی سهیم باشند.

وقف صدقه جاریه

حجت الاسلام حسینی، امام جماعت مسجدالزهرا(س) ببان کرد: در سومین سالگرد دکتر محمد فقیهی حکم آبادی، بهانه ای فراهم آمد تا اولین نشست تخصصی مسجد، وقف، علم و فناوری را در این‌مسجد که توسط این واقف نیک اندیش وقف شده، برگزار کنیم.

وی افزود: خداوند در قرآن کریم مال و فرزندان را زینت های دنیا می داند اما آن چیزی که از همه این‌ها بهتر است، را عمل صالح و یا باقیات صالحات عنوان می کند، که در این دنیا انجام داده و برای انسان می ماند.

امام جماعت مسجد الزهرا (س) اظهار کرد: پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: «انسان وقتی از دنیا می رود ارتباطش با دنیا قطع می شود مگر در سه چیز، صدیقه جاریه که در فقه اسلامی به عنوان وقف محسوب می شود، صدقه جاریه وقفی است که استمرار دارد، دوم کار علمی که ارزش و ثواب اخروی ایجاد کند و سوم دعایی که فرزند انسان بعد از مرگش می کند».

وی گفت: هیچ کس در وقف نمی تواند تغییری ایجاد کند مگر اینکه بخواهد آن وقف را به احسنت تبدیل کند.

پدرم خود را وقف آموزش، تربیت و درمان بیماران بی بضاعت کرد

بانو فقیهی، فرزند واقف خیر اندیش  محمد فقیهی، ضمن تشکر از شورای فرهنگی مسجد الزهرا (س) که با همت و تلاش پایگاهی برای رسیدگی به اموردرتمام سطوح اجتماع ایجاد کردند، ابراز امیدواری کرد تا با برگزاری نشست تخصصی مسجد، وقف، علم و فناوری در این مسجد تمام افراد جامعه را جذب کنند.

فقیهی با بیان اینکه این واقف بزرگ بنیان گذار چشم‌پزشکی خراسان و از بنیان گذاران بیمارستان آریا بود؛ تصریح کرد: اولین‌پیوند قرنیه در مشهد توسط دکتر فقیهی انجام شد.

وی بیان کرد: مرحوم دکتر فقیهی استادی متواضع بود که شاگردان فراوانی تربیت کردند که از نقطه نظر پزشکی و سیاسی افتخار آفرین و نام آور هستند.

وی اظهار کرد: پدرم زندگی خود را وقف آموزش، تربیت و درمان بیماران بی بضاعت کرد و علاوه بر وقف زمینی در سبزوار جهت مدرسه، مسجد الزهرا (س) مشهد را نیز احداث کرد.

وی گفت: زمین‌ مسجد با مساحت هزار و ۷۰۰ متر مربع در سال ۶۵ وقف و در سال ۹۱ در کمتر از ۱۸ ماه ساخته و در ۲۹ فروردین ۹۴ همزمان با سالروز ولادت حضرت زهرا (س) افتتاح شد.

سرمایه گذاری بخش خصوصی به صورت وقف موجب رشد فناوری می شود

مکارم، مدیر عامل شتاب دهنده کسب و کار فردوسی،در این نشست گفت: این روزها موضوعاتی به اسم شرکت های دانش بنیان، مجموعه های استارتاپ و فعالیت های نوآورانه زیاد شنیده می شود.

وی افزود: کشور ما در زمینه تولید علم جزء کشورهای برتر دنیا و بیش از ۱۰ سال است که مجموعه پارک علم و فناوری و دانشگاه فردوسی برای تبدیل ایده ها به فناوری تلاش می کنند.

مکارم، با بیان اینکه اکنون مشهد جزء شهرهایی با شرکت های دانش بنیان بیشمار است، عنوان کرد: اکنون شتاب دهنده ها ایجاد شده اند تا مجموعه های کوچک جوان که دارای ایده های مشخصی دارند را در یک فرایند هشت ماهه به شرکت های توسعه یافته تبدیل کند.

وی با بیان اینکه این فرآیند توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام می شود، ببان کرد: بخش خصوصی می داند از هر ۱۰ سرمایه گذاری ۹ سرمایه گذاری به شکست منجر می شود اما همین یک دهم موجب رشد پارک های علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان می شود. 

وی تصریح کرد: جایی که فضای اقتصادی به صورت ذاتی توجیهی برای سرمایه گذاری ندارد مانند آلودگی هوا، علوم پایه و ... وقف و سیستم های دولتی می توانند کمک کننده باشند.

وی گفت: تکنولوژی ها و فناوری هایی هستند که مبتنی بر آینده پژوهی است که اگر در این موضوعات سرمایه گذاری شود علاوه بر رشد فناوری و تکنولوژی، فناوری ها آینده را در قبضه آن کشور قرارمی دهد.

وی افزود: موضوع دیگری که ضرورت وقف در آن حوزه را ضروری می کند موضوعاتی مانند آب، آلودگی، دیابت، آموزش عالی و .. است که برای مردم اضطرار و به سرمایه گذاری نیاز دارد و اگر این سرمایه گذاری در بخش خصوصی و به صورت وقف اتفاق بیفتد علاوه بر رشد اقتصادی، منافع انسانی دارد.

وی اظهار کرد: سرمایه گذاری روز در موضوعاتی چون گردشگری، صنایع غذایی و ... نیازمند حمایت مردم است.

 

قدرت علمی موجب پیشرفت جامعه می شود

در ادامه، رجبی استاد دانشکده علوم پزشکی مشهد و عضو شورای فرهنگی مسجد الزهرا (س) بیان کرد: مرحوم فقیهی عمر خویش را برای تربیت افرادی صرف کرد که امروز از متخصصین بنام چشم پزشکی مشهد هستند.

وی با اشاره به اینکه اگر جامعه ای سلامت محور نباشد پیشرفت نمی کند، گفت: جامعه سالم به قدرت علمی دست پیدا می کند؛ قدرت علمی مولفه ای در کنار سابر قدرت ها است.

رجبی تصریح کرد: حتی قدرت نظامی از قدرت علمی گرفته می شود، و کشوری که در همه زمینه ها از جمله علم پیشرفت کند، قدرتمند است.

وی اظهار کرد: در کشور ما اولویت اول قدرت علمی است و باید در این زمینه موقوفاتی ایجاد شود تا به پیشرفت علمی دست پیدا کنیم.

 

طراحی نرم افزاری برای پیشبرد فعالیت های جامعه در مسیر نیازهای اسلامی

وفایی، مسئول امور مساجد خراسان رضوی، در این نشست گفت: برای اینکه امروز فعالیت های جامعه را در مسیر نیازهای نظام اسلامی پیش ببریم نیاز به نرم افزار و یک پایگاه داریم.

وی افزود: مرکز رسیدگی به امور مساجد مرکز رشدی را طراحی کرده است که مطالعه این حرکت در مرکز از یک سال قبل شروع و به لحاظ ساختاری زمینه سازی شده که در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.

وفایی، بیان کرد: موضوع پر اهمیت، بررسی راهکارهای استفاده از ظرفیت های فرهنگی جهت توسعه علمی و فناوری، اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان است.

وی افزود: در مشهد مقدس در چند سال اخیر توجه ویژه ای در کنار حاشیه های روزمره به بحث اقتصاد مقاومتی با الهام از فرمایش مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) شده، و حرکاتی ارزشمند به وسیله جمعی از اساتید و جوانان شکل گرفته است.

وفایی اظهار کرد: ما برای اینکه دانش را به کاربردی سازی تبدیل کنیم باید منشوری طراحی کنیم که قاعده آن مثلث است؛ راس آن منشور باید در اختیار امامت و امام جامعه باشد، اضلاع قاعده منشور علم و تخصص، ثروت و منابع مالی و نیروی انسانی است.

وی تصریح کرد: این سه بخش مهم در قالب یک برنامه منسجم در جامعه موفقیت هایی در حوزه اقتصاد، رسانه، تعلیم و تربیت، انرژی، معماری، کشاورزی و سایر حوزه های اجتماعی رقم خواهد زد.

 

برای ایجاد اشتغال و کارافرینی باید علم به فناوری تبدیل شود

کافی، رییس دانشگاه فردوسی مشهد، گفت: برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی باید علم به فناوری برای ثروت آفرینی تبدیل شود.

وی بیان کرد: از قبل از اسلام و تاسیس جندی شاپور تا دوره اسلامی و درخشش دانشمندان مسلمان به ویژه دانشمندان ایرانی، بیشتر از آن که دولت ها و حکومت ها در پیشرفت علم موثر باشند حمایت مردم موثر بوده است.

وی افزود: همواره مردم ظرفیت و زمینه ای برای چاپ آثار علمی دانشمندان ایجاد کردند و نیز حمایت حاکمان از عالمان موجب موفقیت عالمان بوده است.

کافی گفت: دولت ها همیشه حمایتشان از دانشمندان در جهت اهداف و برنامه های خود بوده و اگر بخواهیم علمی عام المنفعه و در جهت حل مشکلات مردم و جامعه حرکت کند مردم باید حمایت کنند.

وی تصریح کرد: دانشگاه های امروز همان مدارس و مراکزی هستند که در گذشته تعلیم امور دینی و تجربی در آن اجرا می شد، در گذشته علوم پیچیدگی امروز را نداشت اما با پیچیدگی علم، و تاسیس بنیادهای مختلف، دانشگاه ها یکی از نهادهایی بود که در جهت تحقیق، پژوهش و کاربردی کردن علم ماموریت گرا شد.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: علم محدود به یک جامعه و یک کشور نیست بلکه میراث بشریت است.

 

برای پیشرفت در زمینه علم و فناوری مردم باید حمایت کنند

شرکا، نماینده جامعه صنعتگران خراسان رضوی، گفت:اگر ائمه جماعات در مساجد، اساتید و مردم از این علم حمایت کنند کشور به پیشرفت های گسترده ای دست پیدا می کند.

وی با بیان اینکه ایران کشوری ثروتمند است؛ اظهار کرد: کشورهای پیشرفته دنیا از جمله آلمان، ژاپن و سویس جزء رتبه های برتر دنیا در علم و فناوری هستند.

وی افزود: امروزه استفاده از منابع طبیعی و خدادادی هنر نیست، اگر توانستیم نفت را به شیشه فانتوم تبدیل کنیم نشان از رشد جامعه دارد.

وی با بیان اینکه توسعه دو بال دارد و آن هم فرهنگ و اقتصاد است؛ افزود: اگر ائمه جماعات در مساجد، اساتید و مردم از این علم حمایت کنند کشور به پیشرفت های گسترده ای دست پیدا می کند.

وی عنوان کرد: کشور ما در تولید دانش رتبه ۱۶ جهان دارد درصد ناچیزی از این دانش در ایران به ثروت تبدیل شده است.

3- رونمایی از اولین پایگاه وقف علم و فناوری کشور در مسجد الزهرا (س) مشهد مقدس با حضور مسئولان استانی

مشارکت خیرین و واقفین در وقف علم و فناوری

راه‌های ارتباطی با وقف علم و فناوری

خراسان رضوی، مشهد مقدس، وکیل آباد 17، معاد 4، پلاک 111

مرکز پشتیبانی و مشاوره، پاسخگوی سوالات شماست

05136011631