همایش استانی انجمن های یاوران وقف خراسان رضوی برگزار شد

  • منتشر شده در تاریخ 1396/12/2

 همایش آموزشی، توجیهی اعضای انجمن‌های یاوران وقف استان خراسان رضوی، در مجتمع شهید کامیاب مشهد مقدس برگزار شد.

همایش استانی انجمن‌های یاوران وقف خراسان رضوی با حضور مدیر کل اوقاف خراسان رضوی حجت الاسلام و المسلمین احمد زاده؛ معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف استان حجت الاسلام ایزدی و ۲۰۰ نفر از اعضای انجمن های یاوران وقف شهرستان‌ها در مجتمع آموزشی شهید کامیاب مشهد مقدس برگزار شد.

این همایش با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، پخش سرود ملی، صلوات خاصه امام رضا(ع) و اجرای گروه سرود آوای رضوان آغاز شد.

محمد پور، استاد دانشگاه شهید بهشتی، حافظ کل قرآن کریم و نهج البلاغه در ابتدای این همایش استانی، بیان کرد: وقتی انسان کار خیر و مثبتی انجام می دهد فعل و انفعالات خوبی در ذهن او شکل می گیرد.

وی با اشاره به دعای مکارم اخلاق امام سجاد(ع) گفت:

اگر می خواهید جامعه ای را از نظر فرهنگی و اقتصادی اصلاح کنید روی انسان های آن جامعه کار کنید.

محمد پور، اظهار کرد: پیامبر اکرم(ص) فرمودند:

«مثبت اندیش باشید، چون هر آنچه به ذهن شما می آید آینده شما را درست می کند».

استاد دانشگاه شهید بهشتی، تصریح کرد: اگر انسان بخواهد کارهای بزرگ انجام دهد اول باید روی خودش کار کند و با ایجاد بهداشت روان ذهن خود را به چیزهایی که به گذشته مربوط بوده درگیر نکند.

نیک اندیشی و نیکوکاری ثمره تفکر الهی است

حجت الاسلام و المسلمین محمد احمد زاده، مدیر کل اوقاف خراسان رضوی، بیان کرد: نیک اندیشی و نیکوکاری ثمره یک تفکر الهی است.

وی با اشاره به اینکه کسانی که دعوت به کار خیر می کنند خود نیز خیر خواه هستند، افزود: صداقت، امانت داری و داشتن اخلاص شرط موفقیت در کار خیر است.

احمد زاده، بیان کرد: به برکت خیران و واقفان ۲ هزار و ۲۰۰ وقف در دهه چهارم انقلاب ثبت شده که بیشتر این وقف ها با تبیین انجمن های یاوران وقف صورت گرفته است.

مدیر کل اوقاف خراسان رضوی، تصریح کرد: انجمن‌های یاوران وقف با شناسایی عرصه های جدید وقف آن را برای مردم تبیین کرده و واقفان نیز به دعوت آنان لبیک گفتند.

احمد زاده، بیان کرد: با وجود شرایط اقتصادی کشور انجام بسیاری از کارها که با پول نفت انجام پذیر نبوده، با سنت حسنه وقف ادامه دار و جاری خواهد بود.

فعالیت ۸۱ انجمن یاوران وقف در استان خراسان رضوی

حجت الاسلام ایزدی، معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف خراسان رضوی، بیان کرد هدف از برگزاری این همایش استانی، آشنایی انجمن‌ها با یکدیگر، استفاده از تجربیات انجمن های موفق، ارائه آموزش در جهت تقویت انجمن ها است.

ایزدی، با اشاره به ثمره تفکر تصریح کرد: ثمره تفکر مثبت شناخت و معرفت است که انسان با آن شناخت بندگی خدا می کند و به کمال و قرب الهی می‌رسد.

.وی گفت: هر کار خیری که انسان انجام می دهد ثمره اش را هم در دنیا و آخرت می بیند و کسانی که زمینه انجام کار خیر را فراهم می کنند نیز در پرونده کار خیر آنان شریک هستند. ایزدی، با اشاره به سه موضوع قرآن کریم،مدیریت بقاع متبرکه و موقوفات به عنوان ماموریت های مهم اوقاف و امور خیریه، افزود: در بخش موقوفات، احیای موقوفات گذشته، به ثمر رساندن آنها، ایجاد زمینه بهره برداری و اجرای نیت موقوفه بر اساس نیت واقف را شامل می‌شود.

وی در ادامه گفت: در راستای ایجاد وقف های جدید با توجه به نیازهای جامعه دفاتر مشاوره وقف در سطح استان راه اندازی شده است.

معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف خراسان رضوی، تصریح کرد: از اهداف انجمن یاوران وقف تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف، ایجاد و تقویت تشکل های مردم نهاد و بهره گیری از ظرفیت اقشار مختلف جامعه و زمینه سازی برای ایجاد وقف های مشارکتی، جذب افراد متمکن  و شناسایی افراد بی وارث برای ایجاد وقف های جدید است.

حجت الاسلام ایزدی، ثبت ۱۰۰ وقف جدید با نیت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به همت خانواده های معظم شهدا در استان را نمونه ای از فعالیت انجمن‌های یاوران وقف در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت عنوان کرد.

وی در پایان گفت: انجمن های یاوران وقف استان در موضوع های قرآن، حوزه علمیه، نماز و مساجد، بقاع متبرکه، علم و فناوری، مهر فاطمی، مهارت و اشتغال، روحانیون، سلامت، عتبات عالیات، سبک زندگی فاطمی، زندانیان نیازمند، کتاب و کتابخوانی فعالیت می کنند.

وقفی از جنس علم و فناوری در خراسان رضوی

طی سال های اخیر، توجه برخی از خیران به وقف در حوزه علم و فناوری جلب شده که نتایج آن نیز از ساخت مدرسه و خوابگاه برای دانشجویان گرفته تا حمایت از فعالیت های علمی و نخبگان همه نشان از ایجاد شرایط مناسب برای پیشرفت کشور در حوزه های علمی و فناوری است.

وقف در حوزه علم و فناوری به ایجاد اشتغال در جامعه کمک می کند

حجت الاسلام جمال ایزدی، معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، با اشاره به آثار و برکات بسیار وقف در حوزه علم و فناوری، بیان کرد: وقف در کشور و استان ما سابقه ای طولانی دارد، اما در حوزه علم و فناوری از سال ۹۰ از سوی فعالان علمی و فناوری مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

وی نسبت به نگاه فناورانه به این نوع از وقف ابراز خرسندی کرد، و افزود: گفتمان ایجاد شده در این وقف نتایج بسیار خوبی همچون حمایت از نخبگان علمی، ایجاد زیرساخت های لازم در حوزه علم و فناوری بوده و حتی سبب ایجاد شغل در جامعه می شود.

ایزدی، با اشاره به حدود ۲ یا ۳ مورد وقف مستقل انجام شده در حوزه وقف علم و فناوری تصریح کرد: در این حوزه حتی وقف های مشارکتی نیز صورت گرفته و تشکلی با عنوان «یاوران وقف» ایجاد و به صورت تخصصی فعالیت می کند.

کمیته یاوران وقف علم و فناوری بازوی کمکی اداره کل اوقاف در این حوزه است

مرتضی لنگری، دبیر کارگروه اجرایی کمیته یاوران وقف علم و فناوری این کمیته را بازوی کمکی اداره کل اوقاف در این بخش از وقف دانست و شروع فعالیت کمیته را از سال ۹۵ و کارگروه را از اوایل سال جاری عنوان کرد.

وی افزود: در این کمیته و در بخش کارگروه از سازمان های مختلف نمایندگانی معرفی و در جلسات منظم شرکت می کنند تا بتوانیم فرهنگ وقف در حوزه علم و فناوری را در جامعه توسعه و فعالیت های اجرایی در این زمینه را بیشتر انجام دهیم.

دبیر کارگروه اجرایی کمیته یاوران وقف علم و فناوری به تعدادی از بخش های این کارگروه اشاره و بیان کرد: مدیریت فرهنگی رسانه ای وقف علم و فناوری، مدیریت تولید محتوا و مدیریت ارزیابی پروژه های فناورانه تنها بخشی از این موارد است.

لنگری با تاکید بر اینکه در همه این بخش ها اتاق فکری با حضور نخبگان و فعالان این عرصه تشکیل شده، افزود: هر کدام از این بخش ها اولویت هایی را برای خود مشخص و براساس آن وارد عمل می شوند.

وی اقداماتی همچون فرهنگ سازی در اماکن مختلف، چاپ مجدد بروشور وقف و فناوری با محتوای جدید، چاپ ویژه نامه، کتاب و بهره گیری از پایان نامه دانشجویان در کنار حمایت از پروژه های علمی و فناوری و ارزیابی آنها را از جمله اولویت های هر کدام از این بخش ها عنوان کرد، و گفت: تاکنون ۱۵ پروژه برای ارزیابی به پرتال کارگروه ارزیابی پروژه ها ارسال شده است.

دبیر کارگروه اجرایی کمیته یاوران وقف علم و فناوری، در پایان گفت: در تلاش هستیم نتایج کاربردی این اقدامات را در آینده ای نزدیک شاهد باشیم.

و در پایان

برگزاری نشستی با حضور اعضای انجمن های فعال استان، ارائه تجربیات انجمن‌ها در قالب پرسش و پاسخ، تجلیل از اعضای انجمن های یاوران وقف و پذیرایی پایان بخش این مراسم بود.

راه‌های ارتباطی با وقف علم و فناوری

خراسان رضوی، مشهد مقدس، وکیل آباد 17، معاد 4، پلاک 111

مرکز پشتیبانی و مشاوره، پاسخگوی سوالات شماست

05136011631